İnternette Kişisel Bilgilerin Korunması Kapsamında Dikkat Edilecek Hususlar

Bilindiği üzere bu günlerde telekonferans ya da uzaktan eğitim amacıyla kullanılan bazı uygulamaların kişisel verilerimize eriştiğine yönelik haberler bulunmaktadır. Uygulamaların kişisel bilgilerimize erişimine izin vermemek için sicili belli olmayan uygulamaları kullanmamalıyız. Eğer kullanıldıysa yapılacak birkaç ayar ile karşılaşılabilecek herhangi bir olumsuz durumu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak uygulamayı yüklerken sisteme nasıl bir üyelik yaptığınız önemlidir.  Aşağıda görüldüğü gibi farklı üyelik şekilleri bulunmaktadır. Nasıl ya da hangi yolu izleyerek üye olduysanız, o yolu izleyerek üyeliğinizi iptal etmeniz gerekmektedir. Facebook ya da Google üyeliğinizi kullandıysanız, bu iki ortamda da tahmin edeceğiniz üzere, pek çok kişisel veriniz bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla üye olma yönteminize göre programın üyeliğini nasıl iptal edeceğinize bakalım.  Bu dokümanda anlatılanlar zoom uygulaması baz alınarak anlatılmıştır ancak, Google ve Facebook hesabı ile kullandığınız tüm uygulama, oyun ve üye olunan tüm web siteleri için de geçerlidir.

Korona virüsü nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde gündeme gelen zoom uygulamasını kullanmamış olsanız bile uygulama izinlerinizi mutlaka gözden geçirin. Örneğin, sizin haberiniz olmadan çocuğunuz telefonunuz ile oyun oynarken ya da farkında olmadan bazı uygulamalara izinler verilmiş olabilir.

A.    Google hesabı ile üye olduysanız “Site veya uygulama erişimi kaldırma” ayarları

Artık güvenmediğiniz bir site veya uygulamaya hesap erişimi verdiyseniz, söz konusu site veya uygulamanın Google Hesabınıza erişimini kaldırabilirsiniz. Bu durumda söz konusu site veya uygulama Google Hesabınızdan daha fazla bilgiye erişemez, ancak halihazırda sahip olduğu verileri silmesini istemeniz gerekebilir.

  1. Google Hesabınıza girin. “myaccount.google.com” adresine girerek Google hesabınıza girebilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

2. Sol gezinme panelinde Güvenlik sekmesini seçin.

3. Hesap erişimi olan üçüncü taraf uygulamalar panelinde Üçüncü taraf erişimini yönet’i seçin. 

3. Kaldırmak istediğiniz site veya uygulamayı seçin.

4. Erişimi Kaldır’ı seçin.

B.    Facebook hesabı ile üye olduysanız “Site veya uygulama erişimi kaldırma” ayarları

1.       Facebook ana sayfasında bulunan bildirim çubuğunun en sağında bulunan    aşağı ok simgesine tıklayın. Ve oradan ayarlar seçeneğini seçin.

2.      Şimdi ise ekranın sol tarafında bulunan uzun menüden “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” seçeneğine tıklayın.

3.      Karşımıza gelen listeden izin verilen uygulamalar ve internet siteleri görüntülenmektedir. Buradan erişim izinlerini kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçerek kaldırabilirsiniz.

C.    ZOOM ABONELİK İPTALİ NASIL YAPILIR?

Bu bölüm https://www.sabah.com.tr/medya/2020/04/07/zoom-programi-uyelik-iptali-zoom-hesabi-nasil-silinir-hesap-silme-islemi-adimlari?paging=2” sitesinden alınmıştır.

Ücretli Abonelik İptali:

1.      Zoom web portalında oturum açın.

2.      Account Management > Billing tıklayın. (veya kısa yoldan ulaşmak için sitede oturum açtıktan sonra https://us04web.zoom.us/billing bağlantı adresine tıklayın veya kopyalayıp web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın)

3.      Current Plans sekmesine tıklayın. Otomatik yenileme durdurmak için Cancel Subscription .

4.      Cancel Subscription.’i seçerek isteğinizi onaylayın .

5.      Aboneliğinizi neden yenilemek istemediğinizi seçin.

6.      Tamamlandığında Submit’i tıklayın.

ÜCRETLİ EKLENTİ ABONELİĞİNİ İPTAL ETME:

1.      Zoom web portalında oturum açın.

2.      Account Management > Billing tıklayın. (veya kısa yoldan ulaşmak için sitede oturum açtıktan sonra https://us04web.zoom.us/billing bağlantı adresine tıklayın veya kopyalayıp web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın)

3.      Current Plans sekmesine tıklayın. Cancel Subscription yanındaki eklenti için durdurma oto yenilemeyi kapatın. Aboneliğiniz, ödeme süresi boyunca etkin kalacak. Süre bitince devre dışı olacaktır.

ZOOM HESAP SİLME İŞLEMİ

1.      Ücretli abonelik işlemleri hallettikten sonra hesabınızı silmek için Zoom web portalında oturum açın.

2.      https://us04web.zoom.us/account bağlantı adresini tıklayın veya kopyalayıp web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın. Açılan ekranda “Terminate my account” yazısına tıklayın ve gelecek ekranı “Yes” butonu ile cevaplayın.

NOT: 

1.      Bu dokümanda görüntülenen uygulamalar ve web siteleri örnek olarak verilmiştir.  Güvenlik açığı ya da kişisel bilgilerin kullanıldığına dair herhangi bir somut bilgi bulunmamaktadır.

2.      Bu doküman sadece internet güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması amacıyla hazırlanmıştır.